Wystarczy wspomnieć o melatoninie czy serotoninie, a większość ludzi od razu pomyśli o śnie i ludziach z depresją. Te dwa metabolity aminokwasu tryptofanu są zaangażowane w szereg ścieżek neuroregulatorów, które utrzymują normalne, zazwyczaj optymalne funkcje. Wielu ludzi słyszało o związku między pomijaniem snu, spaniem zbyt długo czy zbyt krótko a otyłością. Pewne środki antydepresyjne są związane z utratą wagi – leki z selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) są obecnie używane jako leki powodujące utratę masy ciała. Nadszedł czas, by te dwa związki otrzymały wyróżnienie za swoją rolę w utrzymaniu wagi ciała i utracie tłuszczu.

Serotoninajestneurotransmiterem, czasem nazywanym 5-HT(5-hy-droksytryptamina), który wpływa na pozytywny nastrój. Istnieje co najmniej siedem różnych klas receptorów (każdy z podklasami), więc jeśli leki wpływają na złą podklasę receptorów, mogą powstać niezamierzone skutki. Serotonina działa również na kilku ścieżkach związanych z bilansem energetycznym, znajdujących się w podwzgórzu. Ścieżki te wpływają na apetyt, metabolizm i tworzenie brunatnej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz brunatny nie jest jak biały tłuszcz, który magazynuje energię w celu jej późniejszego wykorzystania; jest to raczej termogeniczna tkanka, która spala kalorie (cukry i kwasy tłuszczowe), tracąc większość energii na produkcję ciepła. Przemysł farmaceutyczny wkłada wiele wysiłku w stworzenie leku, który zwiększy masę tłuszczu brunatnego i/lub zwiększy jego aktywność. Obecnie odkryto, że w odpowiednich warunkach komórki prekursorowe białego tłuszczu mogą rozwinąć cechy tłuszczu brunatnego, tworząc tzw. beżowy tłuszcz. Leki związane z serotoniną mogą być klasą, która spełni te oczekiwania.

SSRI I UTRATA WAGI

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (antydepresanty) były stosowane przez jakiś czas. W przeciwieństwie do innych środków przeciwdepresyjnych, które powodowały przyrost masy i ciała, odnotowano, że SSRI prowadzi do utraty wagi – choć indywidua doświadczenia są zróżnicowane. Efekt ten jest bardziej stały przy oksetynie (Prozac), jednak ludzie powinni być świadomi, że w tej l się leków powszechnie występują skutki uboczne. Obserwacje utr wagi doprowadziły do rozwoju leków odchudzających ukierunkowanych na poszczególne receptory 5-HT i stymulacje uwalniania serc niny – szczególnie fenfluramina, deksfenfluramina i sibutramina.

Melatonina była długo stosowana do regulowania efektu jet i w walce z bezsennością. Mimo to istnieje wiele innych funkcji tf hormonu produkowanego w szyszynce – małym gruczole w pierwoi części mózgu. Jak wynika z badań na zwierzętach, melatonina pi rolę w rozwoju tłuszczu brunatnego, a nawet beżowego tłuszczu. El jest najbardziej widoczny w przypadku zwierząt, które hibernują – reduukują one mniej brązowego tłuszczu, ponieważ szyszynka żar zaraz po urodzeniu. Nawet u większych zwierząt, które nie hibern melatonina produkowana przez samicę owcy, reguluje brązowy tłuszcz jagnięcia podczas ciąży i efekt ten utrzymuje się po urodzeniu. Pode planowania ciąży lub w trakcie ciąży należy wziąć pod uwagę znaczę snu oraz bezstresowego otoczenia dla zdrowia nienarodzonego dziecka.

MANIPULOWANIE BRUNATNĄ TKANKĄ TŁUSZCZOWĄ.

W przeglądzie tłuszczu brunatnego i sposobów jego manipulowania w leczeniu otyłości, melatonina rzucała się w oczy. Odnotowano zmniejszoną aktywność serotoniny w mózgu, suplementacja 5-HTP (750 mg/dzień) bez ograniczeń dietetycznych spowodowała utratę wagi i obniżyła spożycie węglowodanów i tłuszczów. Suplementacja diety w celu wspomagania produkcji melatoniny i serotoniny oraz dostępność dla ludzi pragnących schudnąć, jest czymś bardzo ważnym.

ZDROWE CIAŁO I DOBRY SEN.

Ciało jest zaprojektowane tak, by funkcjonować autonomicznie, gdy jest zdrowe. Częścią zdrowego życia jest budowanie oraz prawidłowe funkcjonowanie tkanek (np. tkanki mięśniowej, tłuszczu brunatnego). Jeśli ścieżki serotoniny są aktywne, mogą pomóc nie tylko w redukcji przyjmowania kalorii, ale też stymulują aktywność tłuszczu brunatnego. Melatonina jest zaangażowana w niezliczoną ilość funkcji, nawet jeszcze przed narodzinami, pełniąc rolę w tworzeniu tłuszczu brunatnego i beżowego. Te termogeniczne tłuszcze, poprzez działania nie-związanego białka, które oddzielają produkcję energii od spalania kalorii, mogą pomóc w utracie tłuszczu i utrzymaniu szczupłej sylwetki. Tłuszcz brunatny jest zaprojektowany do robienia tego, co ludzie starają się osiągnąć za pomocą efedryny/kofeiny czy DNP. Choć zarówno serotonina i melatonina mogą być uzupełniane poprzez suplementację tryptofanem lub 5-HTP, tak samo jak przyjmowanie doustne melatoniny, działania na konkretne miejsca w mózgu są kluczem do uzyskania pożądanych korzyści. Aby jednak cieszyć się dobrym i spokojnym snem, należy dbać o odpowiednią higienę snu – regularny czas snu, unikanie jasnego światła przed snem oraz utrzymanie cichego i chłodnego pomieszczenia.

Źródło: Muscular Development