Od niepamiętnych czasów wino było nie tylko napojem, który był elementem każdego święta, czy też bezpieczną alternatywą niekoniecznie sprawdzonej wody o wątpliwej czystości. Prawda jest taka, że etanol (popularnie nazywany alkoholem) wciąż jest składnikiem wielu leków, a także innych „medykamentów” – popularnie nazywanych „drinami”.

W każdym razie wino przedstawia się jako takie, które zawiera szereg substancji mogących gwarantować zdrowie i długowieczność – rzecz jasna pod warunkiem, że spożywa się je odpowiedzialnie i z umiarem. Pośród najlepiej rozpoznanych, dobroczynnych związków chemicznych pochodzących z wina jest resweratrol. Wczesne badania odnotowały, że aktywuje on istotny enzym SIRT1 – który uważano za istotnie zwiększający długość życia drożdży i gryzoni poprzez polepszenie zdrowia mitochondriów w komórkach.

Obecnie inne doświadczenie wykazało, że resweratrol wraz z innymi polifenolami, zawartymi w m.in. borówkach, winogronach i truskawkach, może mieć właściwości odchudzające poprzez stymulację zamiany zwykłej tkanki tłuszczowej w brązową, która odpowiedzialna jest za przemianę tłuszczu w ciepło w celach termoregulacyjnych. Napisano studium naukowe, które dokładnie wyjaśnia, jak zmieniają się aktywowane w komórkach geny i wzrasta poziom białek oraz enzymów odpowiedzialnych za rozkład zwykłej tkanki tłuszczowej i zamianę jej na ciepło. Podobnież opisuje szlaki metaboliczne innych aktywatorów genów jak PGC-1 alfa, UPC1 (białko niesprzężone) itp. Te same procesy zachodzą, kiedy organizm zostaje narażony na niską temperaturę, powodując „brązowienie” komórek tłuszczowych.

Co więcej, dowiedziono, że resweratrol stymuluje produkcję enzymu AMPK-1 alfa uruchamiającego ten sam szlak metaboliczny co lek podawany cukrzykom – metformina. Poziom AMPK-1 alfa wzrasta także przy diecie ketogenicznej, intrygującym zatem byłoby odkryć taką metodę odżywiania, która pozwoliłaby na korzystanie z dobrodziejstw ketoge-nezy przy zadowalającej ilości jedzenia. Liczba pokarmów bogatych w polifenole, którą trzeba byłoby zjeść, jest równa około 340 g borówek, winogron czy truskawek.

Body building to bardzo intrygujący temat. Więcej newsów na  http://forum-sportowe.pl/forum/4-kulturystyka-i-fitness/

źródło: Muscular Development