Odżywki proteinowe – kazeina

Białko ma wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jest przede wszystkim budulcem, ale jego cząsteczki spełniają również role transportowe, katalityczne i odpornościowe. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy nam wystarczającą ilość białka, ale podczas intensywnego wysiłku jego poziom może być zbyt mały do zbudowania nowej masy mięśniowej.
Specjalnie przygotowane białka dla osób aktywnych fizycznie są łatwo przyswajalne. Najpopularniejszym z nich jest kazeina, która ma swoje źródło w mleku zwierzęcym. Powoli się trawi, dlatego zapewnia zrównoważony wzrost poziomu aminokwasów w osoczu krwi. Właściwości te przeciwstawia się białkom serwatkowym, które trawią się w dużo szybszym tempie. To z kolei sprawia, że ilość aminokwasów we krwi podlega gwałtownym i niekorzystnym zmianom.
Kazeina zwalnia również procesy kataboliczne, jest to decydujący czynnik podczas długotrwałych treningów. Co ciekawe, białko to zapewnia również długotrwałe poczucie sytości na dłużej, sprawdza się więc w trakcie diety.
Odżywki białkowe wspomagają spalanie tkani tłuszczowej, a jednocześnie biorą również udział w przyroście masy mięśniowej. Koktajle białkowe spożyte po treningu skutecznie wspomagają regenerację organizmu.